2009 - Jordánsko

29.7. - 9.8.2009 - Ammán, Jordánsko

Vojvoda v JordánskuSLPT Valašský vojvoda obdržel od jordánského ministra kultury Dr. Sabri Rbeihata pozvání k účasti na festivalu „ JORDAN FESTIVAL ", který se koná v termínu od 7.7.2009 do 8.8.2009.

Pořadatelem festivalu je jordánské Ministerstvo kultury. Soubor Valašský vojvoda se tohoto festivalu zúčastní v období od 29.7.2009 do 8.8.2009. 32 členů odlétá do hlavního města Jordánska Ammánu z vídeňského letiště ve středu 29.7.2009 odpoledne. Během tohoto 33 denního festivalového maratónu se představí účinkující z 25 států Latinské Ameriky, Evropy, Arábie a Asie. Jelikož se jedná o multižánrový festival, budou mít diváci příležitost shlédnout a porovnat představení a díla v oblastech zpěvu, hudby, divadla, folklóru, poezie, výtvarného umění a řemeslné tvořivosti.Součástí festivalu je také mezinárodní humanitární konference, filmový týden, výstava fotografií a výstava ručních a řemeslných prací.Soubor Valašský vojvoda se v rámci festivalu bude prezentovat 90 minutovými vystoupeními a představí se v pěti velkých městech Jordánska.

Vojvoda v JordánskuVe dnech 29.7. až 9.8. 2009 reprezentoval úspěšně Českou republiku na mezinárodním multižánrovém Jordan festivalu v Jordánsku. Neznámý i tajemstvím opředený Střední Východ přijal vlídně novodobé moravské vyslance s tím nejlepším z domácích kulturních tradic. V průběhu jedenácti dnů soubor představil pestrou paletu písní a tanců, především z horské beskydské oblasti, na sedmi koncertech v různých částech Jordánska (Ajloun, Zarqa, Amman, Salt a Aquaba). Folklor našeho regionu byl přijat s nadšením nejen u místního publika, ale také u krajanů žijících v Jordánsku. Nejvíce zaujaly dynamické tance s hudbou v živém tempu a tentokrát (možná díky odlišným tradicím) především pásma, kde dominovali muži. Oboustranným zážitkem jak pro účinkující, tak i diváky byl koncert ve fascinujícím starobylém Římském amfiteátru v Ammanu. Členové souboru Valašský vojvoda mohli, i díky velvyslanectví ČR v Ammanu, poznat také nejvýznamnější historické památky Jordánska, které patří ke světovým unikátům, jmenovitě: hlavní město Amman, Mojžíšovu horu Nebo, historické město Madaba s proslulou Mozaikovou mapou na podlaze kostela, znázorňující Svatou zemi a okolí, Mrtvé moře, starobylé pískovcové město Nabatejců Petru nebo jediný jordánský přístav a letovisko Aqaba u Rudého moře.

Vojvoda v JordánskuPočáteční obavy plynoucí z neznalosti země s odlišnými kulturními a náboženskými zvyklostmi se ztratily po bližším poznání Jordánska, které je moderní zemí s otevřenou náručí pro všechny přívětivé lidi.Garantem letecké přepravy členů souboru Valašský vojvoda do Jordánska, včetně poměrně složité dopravy specifických hudebních nástrojů (např. cimbálu), bylo rezervační centrum letecké společnosti JOB AIR – CENTRAL CONNECT AIRLINES. Bezmála tři roky nabízí zkušený tým prodejců své služby zejména zákazníkům pravidelných linek, které letecká společnost provozuje. Nabízí však také letenky všech dalších dopravců (včetně nízkonákladových leteckých společností) do nejrůznějších destinací po celém světě nejen z Ostravy, ale třeba i z Prahy, Brna, Vídně, Bratislavy, Polska nebo třeba z Německa.

Věra Tobolová, vedoucí souboru Valašský vojvoda

FOTOGALERIE z festivalu ZDE.

Další zápisy v Kronice >>>