2010 - Vojvoda laureátem Strážnice

Hodnotící komise 65.ročníku Mezinárodního folklorního festivalu "Strážnice 2010" udělila titul LAUREÁT souboru Valaššský vojvoda z Kozlovic: za zpracování a provedení tématiky světců v pořadu "Za nebeskou bránou. Od Hromnic po svatého Jána."

Po několikaleté pauze jsme jeli do Strážnice nejen jako diváci, ale také jako účinkující.
Vystupovali jsme v pořadu „Za nebeskou bránou. Od Hromnic do svatého Jána" spolu s komorním orchestrem P. J. Vejvanovského z Nového Jičína a se sólisty štramberského chrámového sboru. V hodinové programu se střídaly písně z duchovního a lidového prostředí zpracovávající tématiku světců, které si v církevním kalendáři připomínáme od Hromnic až do svatého Jana Křtitele. Strážnické premiéře (a snad ne derniéře) pořadu předcházel náročný několikaměsíční nácvik písní. Některé z nich jsem si vyzkoušeli už na výročním koncertu.
Do Strážnice jsme se vydali v pátek odpoledne, abychom stihli večerní zkoušku v Kostele sv. Martina. Cesta byla dlouhá, únavná, což se asi také projevilo na „dramatickém" průběhu zkoušky. Nezbývalo nám než doufat, že bude platit ono okřídlené „těžko na cvičišti, lehko na bojišti". Skončili jsme až pozdě večer, proto jsme se rozhodli, že rovnou odjedeme na ubytování a půjdeme pokud možno, zodpovědně, co nejdříve do hajan. Budíček zvonil nepříjemně brzy, protože už po sedmé hodině jsme museli být připraveni v kostele, a to jsme ještě chtěli stihnout snídani. Náš pořad začínal v devět hodin, před nim proběhla ještě poslední krátká zkouška a příprava mikrofonů, protože pořad byl natáčen Českým rozhlasem. Kostel se plnil velmi pozvolna, ale naše obavy z „přesilovky" účinkujících se naštěstí nenaplnily. Brzy si diváci neměli kam sednout. Pár minut po deváté jsme odhodlaně nastoupili na scénu...a o hodinu později už jsme si mohli s úlevou oddechnou, že je všechno ÚSPĚŠNĚ za námi. Odměnou za náročnou přípravu, která se někdy neobešla bez pořádných nervů, nám byl závěrečný potlesk ve stoje, náš dobrý pocit a silný zážitek a hlavně rozhodnutí hodnotící komise festivalu o udělení laureáta našemu souboru za zpracování a provedení tématiky světců v pořadu „Za nebeskou bránou. Od Hromnic do svatého Jána." Tohoto ocenění si velmi vážíme.
Kromě účinkování v tomto pořadu nás na 65. ročníku strážnického festivalu čekal pouze průvod účinkujících. Ve velmi teplém počasí to nebyla zrovna příjemná procházka, ale zvládli jsme to, a pak už nás čekala pouze zábava. Ať už při sledování mnoha dalších pořadů, při zpěvu u cimbálových muzik nebo jen tak při vínečku a jiných pochutinách.
Domů jsme odjížděli až v neděli odpoledne a jak jinak než ve výborné náladě po krásném víkendu.

zapsala Markéta Velká

 

děkujeme za gratulace:

Ahoj Zdeňku.
Dovol mi co nejsrdečněji Tobě a celému FS popřát néjen k této nominaci, ale také k Vašemu letošnímu výročí a popřát Vám hlavně hodně sil do další skvělé umělecké záslužné práve proValašsko.
Pozdrav ode mne všechny členy tanečního souboru, ale také cimbálové muziky a doufám pevně, že se opět někdy uvidíme u nás v Lomné na Slezských dnech.
Se srdečnými pozdravy
Eva Hovorková

Ja osobne FS V.Vojvoda srdečne blahoželám a prajem veľa tvorivých síl,lásky a porozumenia v súbore, nech sa mu naďalej darí rozvíjať a obdarúvať širokú verejnosť skvostami ľudového umenia našich starých otcov a materí.
Prajem krásny deň, plný slnka a radosti zo života.
D.Hnidková

Přeji hezký den,
a blahopřeji k významnému oceněni. Jsem rád, že je to právě Valašský vojvoda. Ať vás všechny úspěch povzbudí do další práce ke spokojenosti vaší a vašich diváků a fandů.
S pozdravem
Ing. RSDr. Svatomír Recman
náměstek hejtmana pro sociální věci a kulturu

Vážený pane redaktore,mám spolu s vámi obrovskou radost z toho velkého úspěchu.Je to jistě velice zasloužená cena neboť málo kdo si dovede představit kolik píle úsilí i tvůrčí kreativity je nutné vynaložit než se takového úspěchu docílí. Jsem nesmírně šťasten, že právě tento soubor bude tím největším klenotem v pomyslné koruně letošní sezóny na zámku v Linhartovech.
Zdraví a jen hezké dny přeje J.Hrubý

Witam i bardzo serdecznie gratuluję. Bardzo się cieszę, że Państwa zespół wystąpi w tym roku na naszym festiwalu. Pozdrawiam i życzę dalszych sukcesów.
Urszula Biela-Bogacz

Gratuluji všem aktérům Valašského vojvody kteří se zasloužili o pořad s následným udělením laureáta Strážnice 2010. Vzpomínky mne zavádí do dob, kdy podobný titul získával opakovaně Hradišťan jehož jsem byl aktivním členem 17 let. Nyní pokračuji ve funkci uměleckého vedoucího a sbormistra Mužského sboru Old Stars Hradišťanu. Tentokrát po dlouhých létech mně byl vybrán vyšší mocí jiný program než tradiční účastnictví na věhlasném mezinárodním folklorním festivalu.
Zdraví Zdeněk Ondrášek

Moc Vám to přejeme, gratulujeme a dejte vědět o repríze !! Posíláme pozvánku na naši reprízu do Brodu 17.9. - atrium muzea.
Zdravím ! iwana

Blahopřeji a děkuji za vynikající reprezentaci Kozlovic - Vojvoda ještě nikdy nezklamal. Článek "Vojvoda slaví 40" jsem do Zpravodaje rozdělil na dvě části. Druhá, včetně ůspěchu ze Strážnice, vyjde ve Zpravodaji v září.
S pozdravem Jiří Peloušek


Díky za informaci. Blahopřeji. Je to výraz síly ducha a občanské společnosti Vaší vesnice. Není to málo.
M. Lysek

další novinky >>>

fotogalerie >>>