2010 - Montoire, Francie

Vojvoda se vrátil z mezinárodního folklórního festivalu v Montoire ...

Včera jsme se vrátili z týdenního pobytu ve francouzském městečku Montoire, kde jsme se zúčastnili 38. ročníku mezinárodního folklorního festivalu Les folklores du monde spolu se soubory z Ukrajiny, Španělska, Maďarska, Osetie, Burundi, Rwandy, Indie, Číny a Peru. Strávili jsme tam několik nádherných dní a dovezli jsme si spoustu pěkných a nezapomenutelných zážitků. Montoire-sur-le-Loir je pěkné městečko se starobylým centrem zhruba se čtyřmi a půl tisíci obyvateli. Leží na jihozápadě Francie v převážně zemědělském regionu Loir et Cher.

Ubytovaní jsme byli jako všichni ostatní na chlapeckém internátě na okraji Montoire. Pokud jsme se smířili s takovými detaily, jako že se ve Francii nesmí zamykat veřejné prostory a s dalšími kulturními odlišnostmi, mohli jsme být s ubytováním spokojení. Určitě budeme také vzpomínat na výbornou francouzskou kuchyni, díky které jsme se ani přes dostatečnou pohybovou aktivitu nevrátili domu pohublí…

Během festivalu jsme absolvovali celkem pět vystoupení, jedno v překrásném prostředí bývalého kostela ve vesničce Artins, ostatní přímo v Montoire ve festivalovém stanu pro dva tisíce lidí, jehož kapacita byla vždy téměř do posledního místa využita. Nejnáročnější byl úvodní samostatný hodinový koncert v již zmiňovaném Artins. Odměnou nám byl obrovský potlesk asi dvou stovek diváků. Další vystoupení už byla kratší, protože v programu účinkovalo také vždy několik dalších souborů. Kromě vystoupení jsme absolvovali i dva průvody a muzika ještě dvě samostatná hraní. Je třeba napsat, že úroveň všech zúčastněných souborů byla opravdu veliká. Největší zážitek však v nás asi zanechalo zpracování amazonského rituálu ženské obřízky v provedení peruanského souboru nebo bubnování bubeníku z Burundi, kteří nesli své přetěžké bubny na hlavě a za chůze do nich bušili nejen palicemi, ale i nohou… Náš folklor byl po takovýchto strhujících vystoupeních příjemným pohlazením na duši.

Měli jsme dostatek příležitostí i času k několika výletům, a to na nádherný rozlehlý zámek Chambord (významný pro Francouze tak asi jako pro Čechy Karlštejn), do městečka Vendome s překrásným historickém centrem a úžasnou květinovou výzdobou a do vysněné Paříže, která je od Montoire vzdálena necelé tři hodiny cesty. Díky našim řidičům, kteří Paříž dobře znají a věděli, kam nás dovézt, jsme během dne stihli navštívit opravdu mnoho památek v čele s Eiffelovkou. Zajímavá byla také návštěva místního muzea hudebních nástrojů. Jejich sbírka se festival od festivalu rozšiřuje o nástroje věnované zúčastněnými soubory.

Toto je jen stručný popis našeho pobytu ve Francii, pokud chcete vědět víc, přijďte se nás, vojvoďáků, zeptat osobně. Rádi vám povyprávíme, co všechno jsme zažili.

 

Za soubor Valašský vojvoda
Markéta Velká

fotogalerie z vystoupení >>>

 

 

 

Z průběhu festivalu ještě pár sms, které byly postupně zveřejněny na webu:

Odjezd na festival byl naplánován na 21hodinu v pátek 6.8., ale přece jen došlo k malému zdržení, aby se naložila všechna zavazadla - kroje, nástroje, zásoby ... následovala souborácká hymna a skutečný odjezd z Kozlovic byl ve 21.30.

sobota 7.8.: V 18.45 pípá první SMS z Francie od Markéty Velké - po dlouhé a veselé cestě je soubor ubytovaný na internátě a právě se chystá jít na první večeři .... Sabi přidává stejnou info na facebook ... takže spojení funguje a my budeme o dalších novinkách informováni :-)

neděle 8.8. Sopek: První vystoupení na festivalu v kostele Artins mělo velký úspěch, diváci vojvoďáky 4x vytleskali. Průvodkyně souboru Clemence je příjemná a nálada na festivalu je skvělá :-) ....

pondělí 9.8. má soubor volný den, odpoledne navštíví zámek Chambord a večer přijedou další soubory (Vojvoďáci už nebudou na internátě opuštění)

úterý 10.8. - plán - dopoledne zkouška ceremoniálu, první společný oběd všech souborů, 17 hod. slavnostní zahájení v krojích před radnicí, 21.30 hod. úvodní galakoncert, vystoupení všech souborů.   Ve 20.12 píše SMS Sopek:">

středa 11.8.: soubor si řádně užívá i volných dnů na festivalu ..... jestlipak už došlo na Hry bez hranic, které tajně připravili Kuba, Tomáš a Verča?

čtvrtek 12.8. - SMS Věra: Je to tu fajne, včera jsme měli Hry bez hranic, které natáčela mongolská televize, bo takový oraz ještě neviděli .... Už nás nemaju radi Španělé, Peru ani Mongolové, protože jsme dost hluční............. Dnes jedeme na degustaci vín do sklípku, protože večer vystupujeme s pásmem "Gořalkové"  ... takže ladíme formu. :-)))))))

pátek 13.8. soubor má volný den, vyjel na výlet do Paříže - Eiffelova věž, piknik v parčíku, ...... a večer se chystají trošku pobavit .... do pěti do rána pařili Španělé, kteří si předtím stěžovali na hluk ... dnes bude pařit Vojvoda :-).

sobota 14.8. - zatím žádné zprávy :-) Podle programu festivalu probíhají ve festivalovém stanu 20-ti a 30-ti minutová vystoupení Burundi, Venezuely, Rwandy a Vojvody ...

neděle 15.8. - SMS Věra: Už se nám to tady krátí, večer nás čeká Den české kuchyně a pak poslední koncert. Vystupujeme úplně na závěr a protože bus musí oddychat, tak nás povozí druzja z Ukrajiny. Ve dvě ráno chceme vyjet domoj.