2011 - Valašský bál

 

První vrchol naší letošní sezóny – valašský bál – je úspěšně za námi. Jeho samotnému uskutečnění (22. ledna) předcházela intenzivní zhruba měsíční příprava. Stalo se už tradicí, že jsme za pouhé tři týdny museli stihnout nacvičit dvě předtančení. Jsme na to už zvyklí, takže nás poměrně krátký časový úsek nijak zvlášť nestresoval.

 

Objevily se sice snahy začít s nácvikem alespoň toho folklorního už v prosinci, ale do konečné podoby jsme jej opět dotáhli až v lednu…Noční show jsme dotvářeli ještě v úterý před bálem, ale stihli jsme to!!! Kromě nácviku předtančení jsme si také rozdělili další úkoly – příprava tomboly, soutěží, starost o peklo, bufet, prodej vstupenek atd. Dost času zabrala rovněž výroba kostýmů. O shánění paruk, „střevíčků“ velikosti 44 a dalších netypických potřeb by mohli někteří dlouze a vtipně vyprávět. Naše vedoucí Věra to tentokrát vše koordinovala jen přes telefon, neboť je chuděra na nemocenské. Přípravy vyvrcholily v týdnu před bálem: úterý – zkouška, středa – pečení preclíků, čtvrtek – oddychový čas, pátek – výzdoba (letos pěkně náročná, vyráběli jsme ji od 17.00 hod až do 00.30 hod), sobota – BÁL, neděle – úklid.
A jaký byl samotný průběh bálu? Od 18.30 se začal zaplňovat sál. Jak jste se mohli dočíst dříve, předem bylo prodáno 352 vstupenek, a to ještě přišli další, kteří si lístek chtěli koupit na místě. Škoda, že sál není podle potřeby nafukovací...Téměř kolem každého stolu bylo mnohem víc židlí, než se ve skutečnosti vešlo, a na parketu se jiné taneční kreace než šlapání zelí daly provozovat až dlouho po půlnoci.
Ve 20.00 jsme zahájili program folklorním předtančením Kožuch a Zahradník. Pak už se mohli zapojit do víru tance i ostatní. Vyhrávaly jim k tomu střídavě muziky Valašský vojvoda, Kovaliček a Soláň. V pekle pak ke zpěvu ještě hráli další muzikanti z různých cimbálovek.
Od 21.00 byly připraveny pro soutěživce, kteří si zakoupili ten správný výherní preclík, Hry bez hranic inspirované našim pobytem ve Francii a také staršími bálovými předtančeními.
Od 22.00 se prodávala tombola, přesněji se uskutečnil hon na lístky do tomboly. Prodávající stáli v těsném obležení zájemců, kteří byli přesvědčeni o tom, že právě na ně čekají lákavé ceny jako např. dvě letenky do Vídně a zpět, uzené sele, daněk a jiné. Bohužel na všechny se nedostalo, ale my to příští rok napravíme a nachystáme ještě další a další losy…
Kolem 23.00 jsme se postupně začali vytrácet do šatny, abychom se připravili na noční show letos s názvem Královny noci aneb tak trochu travesti show, protože hvězdy a hvězdičky Marylin Monroe, Tina Turner, Madonna, Monserat Cabalé a Olga Lounová ztvárnili bravurně kluci a Michaela Jacksona, Freddiho Mercuryho a XindlaX si střihly zase holky. Zkrátka jsme si tak trochu vyměnili role a na koho nezbyly ty hlavní, ten s nadšením dělal křoví.  Myslím, že se bylo na co dívat a čemu (komu?) se smát. Diváci nám vytvořili perfektní atmosféru a my jsme si to pořádně užili.
Po předtančení rychle zpátky do krojů a připravit se na tombolu buď pasivně nebo aktivně. Když byly rozdány všechny ceny, pokračovala zábava vesele dál. Kolem druhé už se dalo dokonce i trochu tančit Sál se postupně vyprázdnil a komu se ještě nechtělo domů, pokračoval v zábavě v pekle. Prý se zamykalo až o půl šesté.
Takže zase vydařený ples – přišlo ještě více lidí než vloni, o čemž svědčí také to, že:
Cca 20.00 – Došly preclíky.
Cca 21.00 – Mattoni už není.
Cca 22.30 – Docházejí zásoby bílého vína, ale ke katastrofě nedošlo, neboť se nám podařili včas doplnit zásoby.
Po půlnoci – Dopita vařonka.
Ráno na úklidu nebylo co jíst, jelikož všech cca 445 porcí jídla se prodalo.
Z toho plyne poučení, že pokud chceme příští rok prodat opět tolik lístků nebo ještě víc (je to vůbec možné?), musíme si připravit větší zásoby.
Jinak jsme ale vše zvládli na výbornou, ne?

zapsala: Markéta Velká :-)

Ahoj Zdenku,
Ještě jednou moc děkujeme za pozvání na Váš bál. Vždycky se u Vás příjemně hraje musím vyřídit od muzikantů i gurmánský zážitek v podobě výborných řízků a pařížských rohlíčků... nemluvě o zážitku z půlnočního překvapení :-)

Měj se moc pěkně, pozdrav souboráky.

Za všechny Soláňáky:
Monika Kovářová

 

Fotogalerie z bálu >>>

 

Další novinky >>>