2011 - Rožnov pod Radhoštěm

Během uplynulého víkendu (2.-3. 7.) jsme se zúčastnili Mezinárodního folklorního festivalu Rožnovské slavnosti, který proběhl v areálu Dřevěného městečka rožnovského skanzenu. Ač se festival konal na začátku letních prázdnin, počasí spíš připomínalo vrcholící podzim…Naštěstí svou horší tvář ukázalo až v neděli, ale po pořádku.

Po příjezdu do Rožnova a převleku do krojů v prostorné šatně zvané autobus nás čekalo úvodní vystoupení na  Masarykově náměstí. Po něm jsme se přesunuli do areálu dřevěného městečka, kde jsme absolvovali druhé z našich pěti sobotních vystoupení na Pódiu na paloučku. Následoval oběd a po něm nejdobrodružnější část dne, a to hledání ubytování. Žádného průvodce nám organizátoři nepřiděli, neboť my se přece v Rožnově nemůžeme ztratit. Bohužel opak se stal pravdou, ne však naší vinou. Internát na ulici 1. máje 1212 jsme nemohli najít ani podle orientačních schopnosti řidiče, nás, kolemjdoucích rožnovjanů, dokonce ani podle GPS, která nás zavedla po zadání adresy do areálu Tesly…K jednomu internátu jsme sice dorazili, ovšem ten měl číslo popisné 1220 a navíc nám nikdo neotvíral. A jak to všechno dopadlo? Po dlouhé telefonickém vyřizování jsme zjistili, že nám do propozic napsali špatnou adresu – správné bylo číslo 1220. Nakonec se Fiza ze Zdenou Tománkem dopátrali toho, že bydlíme na šestém patře, kde nás už netrpělivě očekávala „sympatická a vstřícná“ paní vychovatelka. I když jsme poměrné bystří, tohle jsme fakt netušili. Po hodině jsme se tedy konečně ubytovali a vrátili jsme se do skanzenu, abychom mohli sledovat finále v odzemku a v obuškovém. V šestnáct hodin nás čekalo další vystoupení, opět Na Paloučku. Následovala večeře a pak volno do devatenácti hodin, kdy jsme se začali připravovat na reprízu strážnického pořadu Valašsko moje, zdrávo buď, který získal hlavní cenu MFF Strážnice 2011. I v Rožnově, v centru Valašska, se tento pořad velmi líbil. Naše poslední vystoupení, tentokrát v krojích jordánských se uskutečnilo v pořadu Převážně nevážně aneb letem světem, kterým velmi vtipně provázel David Pavlíček. Bavili jsme se během něj natolik, že ani velmi chladné počasí nám nevadilo. Program skončil zhruba hodinu před půlnocí. Rozhodli jsme se, že ve skanzenu ještě chvíli pobudem, k poslechu i k tanci vyhrávaly cimbálovky Javořina a Danaj. Trochu jsme si zazpívali, trošičku zatancovali a v jednu jsme odjeli na intr, tentokrát už jsme se neztratili. Někteří z nás ulehli hned, někteří ještě měli málo, a tak pokračovali v zábavě po chodbách a pokojích.
Probudili jsme se do deštivé neděle, naštěstí jsme nemuseli vstávat moc brzy. Čekal nás den strávený většinu času v autobusu. Po snídani se nás několik zúčastnilo mše v dřevěném kostelíku sv. Anny, ostatní čekali v busu až bude oběd. Po obědě naše autobusové vysedávání pokračovalo až do tří odpoledne, kdy byl zahájen galakoncert festivalu, pro nepřízeň počasí v Janíkově stodole. Na podiu jsme strávili cca osm minut, předvedli jsme zbojnické pásmo, které se nám i po zdlouhavém čekání docela povedlo, převzali jsme koláč, přebrodili jsme se do busu a hurá domů.
Co dodat? Kdyby nám nedělní hnusné počasí nezkazilo náladu, mohli bychom víkend v Rožnově ohodnotit jedničkou s hvězdičkou, takhle z toho je spíš jedna mínus…

Zapsala Markéta Velká

Další novinky >>>