2013 - Valašsko a jeho muzikanti

Valašsko a jeho muzikanti - Rožnov pod Radhoštěm

Folklórní volejbalový turnaj v Rožnově p. R. 2012
O Vánočních prázdninách nás Tomáš Gross pozval do rožnovské haly SŠIEŘ na volejbalový turnaj, kterého se každoročně účastní valašské folklorní soubory. To bychom nebyli my, kdybychom nevyužili situace, a na turnaj jsme vyslali ne jedno, ale hned dvě hvězdná družstva z našeho souboru – červení a černí.
Na 22. prosinec jsme si objednali tělocvičnu v Kozlovicích, abychom trochu zjistili, jak na tom jsme. Nebylo to vůbec špatné – hned nám bylo jasné, že ostuda nebude.
Den D připadl na 27. prosince.  Na turnaj přijelo neuvěřitelných dvanáct týmů, a tak jsme se sešli hned po obědě, abychom to do večera všecko stihli. Po stručném vysvětlení pravidel folklorního volejbalu od hlavního šéfa turnaje (kde přešlapy u podání nevadí a tekutý doping se podávat může),  jsme si vylosovali jednu ze dvou základních skupin a šlo se na věc. Po téměř tříhodinovém boji v základních skupinách se oba naše týmy spolu s Radhoštěm a Sedmikvítkem dostaly do semifinále.  Huráááá – máme jasnou medaili!!! V semifinálových duelech se naši červení borci utkali se Sedmikvítkem, a na černé připadli matadoři z Radhoště. I když jsme se snažili naše protivníky mírně opít a rozptýlit, tak jsme to  v obou případech prohráli – no co, byli jsme zde poprvé, a kdybychom jim to tam všecko vyhráli, tak by nás příští rok už nemuseli pozvat :-D. Stalo se ovšem to, co jsme si nepřáli. Naše týmy musely hrát proti sobě o 3. místo. Po tvrdém a nelítostném boji nakonec zvítězili černí, ale radost probíhala po obou stranách hřiště. Celkové prvenství vybojoval domácí Radhošť. Po velice zdařilém dni jsme si ještě dopřáli pizzu ve zdejší restauraci a pak už hurá domů.
Největší dík si zaslouží naše skvělá a jedinečná fanynka, nápojová a zdravotní sestřička Evička. Jako jediná souboračka nás přišla podpořit a vybudit k těm nejlepším výkonům.
FFolklórní volejbalový turnaj v Rožnově p. R. 2012    
Sotva jsme se vrátili ze zahraničí, už na nás čekalo vystoupení v Dřevěném městečku v Rožnově pod Radhoštěm. V sobotu  28. 9. 2013 od 15 hodin se za námi do Janíkovy stodoly přišly podívat desítky diváku. Předvedli jsme se zde v multimediálním pořadu „Valaško a jeho muzikanti (Frenštátsko - Frýdecko )“. Pořad byl vytvořen na základě odkazu PhDr. Jaroslava Štiky, valašského národopisce, etnografa a dlouholetého ředitele Valaškého muzea v přírodě v Rožnově pod Radhoštěm. V asi hodinovém programu hlavně o muzikantech a zpěvácích, tanečnících, ale i sběratelích z našich rodných obcí, našeho kraje, regionu severního Valašska, jsme zatančili tance jako Na Ukvaldkém zámku, Příborák nebo Ondráš, pásma Vojna a Hospoda u Harabiša. Pořad byl doplněn projekcí fotografií i audiovizuálních nahrávek.