2017 - Další léto je za námi

Letošní letní sezóna byla oproti té loňské o něco méně pestrá. Vzhledem k tomu, že jsme v březnu absolvovali náročný třítýdenní zájezd do Peru, tak už po zbytek roku nebylo v našich silách tolik vystupovat, jako tomu bylo v předešlých letech. I přesto jsme v této sezóně vystoupili na 8 akcích.

 

Během jara jsme nevystupovali vůbec, ale souborový život jsme naplňovali na našich tradičních akcích jako je souborová zabijačka na Hůrkách (velice aktuální téma pro tento rok) či stavění a kácení máje na Kolbeřáku. V půlce května jsme také uspořádali besedu o našem putování po Peru, které se zúčastnilo velké množství zvědavců.

První vystoupení se uskutečnilo 3.6. ve Frenštátu pod Radhoštěm, kde jsme se již potřetí zúčastnili kácení máje. Stává se z toho pro nás velice milá tradice. Týden na to se v Kozlovicích konala velká sláva, protože DFS Valášek slavil 35 let od svého založení. U této příležitosti uspořádal koncert s názvem „Byl jednou jeden život.“ Tento komponovaný koncert pomocí písniček a tanců poukazoval na fragmenty a důležité milníky života v podání malých valášků i (nás) větších valachů. Po koncertě následovalo posezení u cimbálu až do pozdních nočních hodin. No to jsme si nemohli nechat ujít!

O pár týdnu později (24.6.) jsme vyjeli na jižní Moravu, kde se konal již 72. ročník MFF Strážnice. Tento festival máme velmi rádi a je nám ctí, že zde v posledních letech tak často vystupujeme. Letos jsme účinkovali v sobotu večer na Bludníku v pořadu Tomáš Grosse „Portášské chodníčky“, který měl vzpomenout 300. výročí založení Valašského sboru Portášského. Tento velice úspěšný pořad jsme reprízovali 5.7. také v Rožnově pod Radhoštěm na akci zvané Zvonečkový jarmark.

Vraťme se ale ještě zpátky. 2.7. jsme dostali pozvání na Podbielské slavnosti na Oravě. Mohla to být milá akce, bohužel ji ale zasáhl déšť. Všechna vystoupení se z pěkného venkovního areálu přesunula do místního kulturního domu. Každopádně se svým výkonem můžeme být spokojeni – i v kulturáku jsme sklidili úspěch.

Poslední vystoupení před souborovými prázdninami jsme měli ve Lhotce, kde se konala poměrné velká akce, a to Sraz Lhot a Lehot z České a Slovenské republiky. Nás si Lhoťané pozvali do pořadu „Muziganti, zahrajte nám, my si zatancujem“, kde jsme vystoupili spolu s DFS Valášek a FS Pilky ze Lhotky. Vystoupení proběhlo v přírodním amfiteátru u školky, kde se každý rok konají také Sochovky.

Souborové prázdniny přerušily zkoušky dlouho očekávaného pásma „Jak zabiť sviňu a měť z teho psinu“, které mělo být součástí programu „Veselé chvíle v životě lidu (nejen) lašského“ na letošních Sochových národopisných slavnostech. Toto pásmo se zrodilo v hlavách našich vedoucích – Lenky, Lidky a Zdeňka - již na začátku tohoto roku, avšak nám se nejlépe pracuje pod tlakem, a tak jsme s nácvikem začali až na začátku srpna.

Toto pásmo poukazuje na naši oblíbenou souborovou akci - zabíjačku u Kokina na Hurkách. Kdo chce vědět více, tak si poslechněte komentář moderátora Karla Nováka a zároveň shlédněte videozáznam. Autor tohoto článku by to sám nepopsal lépe …

Video - "Jak zabiť sviňu a mět z teho psinu" – začíná v 1:14:18

Jako důkaz toho, že takové zabíjačky opravdu probíhají, umisťuji zde také zápisek z kroniky a fotky z roku 2012:

V týdnu před Sochovkami jsme ještě absolvovali velice milé natáčení v Kozlovickém areálu „Na mlýně“ pro TV Nova. Jednalo se o příspěvek o našem souboru, krojích a Leoši Janáčkovi do pořadu Snídaně s Novou. Bylo to moc fajn.  Natáčení se prakticky povedlo na „první dobrou“. Jsme prostě profíci!

Poslední vystoupení této sezóny proběhlo na domácí půdě v rámci akce Den obce Kozlovice. Tuto akci spolupořádáme s naší obcí, Radou rodičů a SDH.

Po tomto vystoupení už nás čekala jen velice milá událost, a to svatba naší tanečnice Zdenky!

A co nás čeká dále?

Teď budeme asi trénovat a trénovat, až se nám bude kouřit od jarmilek. Na prvních podzimních zkouškách jsme přivítali nové členy, a tak jim přejeme hodně chuti do tance a síly to s námi dlouho vydržet!

V říjnu se na nás můžete přijet podívat do Kunčic pod Ondřejníkem, kde budeme reprízovat úspěšný pořad s názvem „Valašsko a jeho muzikanti“ a z kraje listopadu si můžete poslechnout naší cimbálovou muziku na setkání všech kozlovických cimbálových muzik. Poté nás čeká už jen šňůra 6 vánočních koncertů a to by bylo tak více méně pro letošek vše. Pak už je tady nový rok, valašský bál, kácení máje, stavění máje …. Strážnice, Sochovky a tak dále … Však se mrkněte do našeho akciovníku a koukejte se za námi někdy zastavit ;-)