Novinky
2018 - Letní sezóna je za námi

Z činnost SLPT Valašský vojvoda

Letní sezónu jsme zahájili tradičně na MFF ve Strážnici, kde jsme vystoupili v nedělním pořadu „Písničky pod bílou čepicí“ autora Miroslava Šimandla. Opět jsme vycestovali také za hranice České republiky. Letos ovšem pouze na Slovensko na Bačovské dny do Malatiné. Zájezd to byl docela krátký, ale i tak jsme si ho perfektně užili a odnášíme si z něj samé dobré zážitky. Dále jsme o prázdninách vystoupili na Portášských slavnostech na Opálené, na oslavách SDH Kunčice pod Ondřejníkem, v Kelči, na Svatém Hostýně, na Hukvaldech a jako každý rok, tak i letos jsme si nemohli nechat ujít Sochovy národopisné slavnosti ve Lhotce a Den obce v Kozlovicích.

Na konci léta jsem se věnovali převážně přípravám na přímý přenos pořadu U NÁS aneb od cimbálu o lidové kultuře. Jedná se o cyklus s folklórní tématikou na TV Noe, který byl tentokrát věnován světoznámému hudebnímu skladateli a sběrateli lidových písní, Leoši Janáčkovi, jehož 90. výročí úmrtí si letos připomínáme. Pořad se natáčel v prostorách Valašského pivovaru v Kozlovicích, kde mimo nás a mnoho zajímavých hostů vystoupil také LSPT Ondřejnica ze Staré Vsi nad Ondřejnicí a DFS Valášek.

Při příležitosti Janáčkova výročí vystoupíme na dalších dvou koncertech. Ten první se bude konat 13. října ve Fryštáku a druhý s názvem „Po nezarostlém chodníčku“ proběhne 1. prosince v Mahenově divadle v rámci folklorního festivalu „Janáček Brno.“ Na těchto koncertech vystoupí spolu s námi také gajdoš Pavel Popelka, Skupina fašančářů ze Strání, CM Kašava s primášem Petrem Králem a Valašský soubor Kašava ze Zlína. V Brně se k nám přidá ještě Věčně mladý Danaj ze Strážnice a Národopisný soubor Podskalák z Troubska.

Na konci září absolvujeme další „zahraniční zájezd“ na Slovensko, tentokrát do Čičman. 20. října se zúčastníme akce „Regiony jak je neznáme“ v Ostravě a 28. října vystoupíme s reprízou pořadu Za nebeskou bránou I. v Kostele Všech svatých v Rožnově pod Radhoštěm.

V prosinci nás čeká ještě pár vystoupení s naším vánočním programem a také už budou vrcholit přípravy na festival Souznění, jehož jubilejní 20. ročník proběhne od 13. do 16. prosince.

 

 
2018 - Jak se u nás pořád máme?

I v roce 2018 soubor Valašký vojvoda nezahálí a věnuje se naplno své činnosti. První polovina roku se může zdát o něco chudší než tomu běžné bývá, ale o to aktivnější budeme po zbytek tohoto roku.

Poté, co jsme uspořádali poslední Valašský bál v sále Obecního úřadu v Kozlovicích ještě před rekonstrukcí, jsme se věnovali naplno nácviku na natáčení písní pro vznik nového CD. Samotné natáčení proběhlo v květnu ve studiu Českého rozhlasu Ostrava. Na tomto nosiči budou písně z našich pořadů Za nebeskou branou I a II, autorky PhDr. Anny Hrčkové, které vznikly pro MFF Strážnice a my je již 8 let úspěšně reprízujeme po mnoha místech České republiky. Písně z těchto pořadů zobrazují tématiku světců v lidových i církevních písních, pranostikách a obyčejích.

Mimo natáčení jsme měli také pár vystoupení. 1. května jsme přijali pozvání na festival Májová Plesná v Plesné u Ostravy a o pět dní později jsme vystoupili s již zmíněným pořadem Za nebeskou branou na nedalekém poutním místě Svatý Hostýn. S tímto pořadem nás letos čekají ještě tři další reprízy, z nichž jedna proběhne opět na Svatém Hostýně a to 2. září.

První polovina letošního roku byla bohatá na různé souborové akce, kterých se tak rádi zúčastňujeme. V květnu proběhlo tradiční stavění a kácení máje na Kolbeřáku, kde se nás letos sešlo opravdu hodně. Červen byl pak ve znamení svateb. Své ANO si řekli hned čtyři současní či bývalí členové souboru nebo blízcí příbuzní.

Druhá polovina roku už bude o něco náročnější, neboť nás čeká více než patnáctka vystoupení. Mimo jiné se zúčastníme na konci června MFF ve Strážnici, v srpnu vystoupíme na oslavách výročí SDH Kunčice pod Ondřejníkem a na Sochových národopisných slavnostech ve Lhotce. Hned dvakrát si také uděláme víkendový výlet na folklorní festivaly na Slovensko.

V letošním roce si připomínáme 90 let od smrti světově uznávaného skladatele Leoše Janáčka, rodáka z nedalekých Hukvald. Při této příležitosti se zúčastníme hned několika akcí, věnovaných této významné osobnosti. V polovině prázdnin to bude vystoupení na Portášských slavnostech na Opálené a 13. září proběhne přímý přenos pořadu U NÁS na TV NOE, který se celý bude věnovat právě Janáčkovi. Dále to budou dva koncerty spolu s folklorním souborem Kašava ze Zlína, a to 13. října ve Fryštáku a 1. prosince v Mahenově divadle v Brně.

Kvůli přestavbě prostor obecního úřadu teď máme o něco náročnější režim nácviků na vystoupení. Zkoušíme převážně v tělocvičně základní školy nebo v sálech restaurací U Váhy, Ve Dvoře a Na Koupališti, za což jsme velmi vděčni majitelům těchto podniků, že nám takto vyšli vstříc.

Tomáš Kalus