Kostarika 2019

28.03.2019

Ve dnech 15. - 26. 3. 2019 navštívil SLPT Valašský vojvoda již podruhé americký kontinent. Tentokrát to bylo o 2300 km severně od návštěvy jihoamerického státu Peru. Pro náš jedenáctidenní výlet jsme si vybrali zemi činných vulkánů, nedotčených deštných pralesů a dvou oceánů, Kostariku.

Tato křesťanská země, ve které žije bez mála pět miliónů obyvatel, leží na úzké šíji mezi Karibským mořem a Tichým oceánem. Na jihu sousedí s Panamou a na severu s Nikaraguou. Hlavní město San José, které jsme navštívili, má bohatý kulturní život a žije v něm téměř čtvrtina obyvatel z celé země. Kostarika vyniká málo porušenou tropickou vegetací v národních parcích s malebnými pohořími. Systém ochrany přírody pomohl ve zdejších národních parcích uchovat téměř bezkonkurenční množství rostlinných a živočišných druhů.

Dá se říci, že Kostariku (Costa Rica = bohaté pobřeží) přinesla na mapu světa káva. Rostoucí poptávka a tím i zisk z jeho vývozu, vynesl kostarickou metropoli na výsluní. Byla třetím městem na světě s veřejným osvětlením a jedna z prvních s veřejnou telefonní sítí. Spokojený život zdejšího obyvatelstva, kterému se vyhýbají typické bezpečnostní a zdravotní problémy latinskoamerických zemí, jen občas naruší probuzené sopky či zemětřesení. Právě proto je Kostarika často nazývána jako "Švýcarsko Střední Ameriky". Pestrá země uprostřed Ameriky vyčnívá i tím, že nemá žádnou armádu. Zdejší lidé bývají v žebříčcích pravidelně vyhodnocováni jako nejšťastnější na světě. 

Pura vida! Tato dvě slova uslyšíte v Kostarice téměř při každém rozhovoru nebo i jen pozdravu na ulici. V překladu to znamená "čistý život" a místní se touto frází zdraví, loučí, děkují si nebo jí nahrazují pozitivní slovo.

Zúčastnili jsme se zde 10. ročníku Mezinárodního folklorního festival Raíces Costa Rica. Festival se konal v hlavním městě San José a v podhorské vesničce Sabanilla v provincii Alajuela. Vedle nás zde vystoupily soubory z Kostariky, Francie a Mexika. Program festivalu byl velice nabitý. Mimo deset vystoupení pro školy, z nichž každé sledovalo dvě stě až tři sta školáků jsme absolvovali také šest vystoupení pro veřejnost, dva průvody a workshop. Zazpívali jsme také v kostele při nedělní mši. Velice si vážíme účasti honorární konzulky pro Kostariku Biancy Mrázové na našich koncertech. Kostarickému publiku se líbí spíše živější písně a tance a tomu jsme se snažili náš program přizpůsobit. Velice nás těší, že všechna naše vystoupení byla oceněna bouřlivým potleskem. Zejména chlapecké hry a tanec kolový z pásma Hospoda "U Harabiša" sklidily u diváků veliký úspěch a u ostatních účinkujících se staly velice populární.

Ve volných chvílích jsme navštívili historické centrum měst San José a Cartago a pláž Puntarenas. Obohacující byla návštěva kávové plantáže, kde jsme se dozvěděli zajímavé informace o pěstování této plodiny a následné výrobě a pražení velice chutné kávy, kterou jsme měli možnost okusit. Majitel této plantáže prodává kávu mimo jiné firmám Nespresso, Illy a Starbucks. Mimo to jsme na plantáži ochutnali také exotické ovoce přímo ze stromu a viděli jsme zde létat tukana, což je národní pták Kostariky.

Zajímavá byla také návštěva sopky Poas, jejíž kráter patří mezi největší na světě. Tato sopka je od ledna 2019 vysoce aktivní a kvůli velkému úniku síry je zde povolena pouze dvacetiminutová návštěva hlavní pozorovací oblasti kráteru, která je opatřená bezpečnostními kryty. K naší smůle byl kráter oněch dvacet minut pokryt neprostupnou mlhou, a tak jsme vůbec nic neviděli. Můžeme si alespoň odškrtnout, že jsme navštívili aktivní sopku.

Za pozvání na Kostariku vděčíme organizaci Producciones Culturales Costarricenses ze San José v čele s panem Raúlem Chavarríaem Morem.

Tak Jižní i Střední Ameriku už bychom měli. Co to bude příště? 


Cestovní deník a další fotky najdete na webových stránkách co nevidět.